TOP 5 najlepszych gier RTS wszech czasów

Gry strategiczne nieprzerwanie cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwykłych graczy, jak i profesjonalnych esportowców. Postanowiliśmy przedstawić pięć gier RTS, który można uznać za kultowe.

Co to są gry RTS?

Zacznijmy od podstaw i wyjaśnienia dla tych, którzy jeszcze tego nie wiedzą czym są gry RTS. Są to strategiczne gry czasu rzeczywistego (ang. real-time strategy, stąd RTS). Ten typ gier polega na niczym nieskrępowanych działaniach graczy. Mogą oni podejmować działania kiedy chcą, natomiast skutki owych działań są widziane natychmiastowo. Gatunek ten stawia większy nacisk na szybkość podejmowania decyzji.

Tyle teorii, ale czas na najważniejsze, czyli nasze zestawienie historycznych gier RTS.

5. StarCraft II

Firma Blizzard Entertainment drugą część wypuściła na rynek w 2010 roku. Miłośnicy gry na kontynuację StarCrafta musieli czekać naprawdę długo, ale w ostatecznym rozrachunku, pomimo wielu głosów krytyki, opłacało się. StarCraft II stał się jedną z najszybciej sprzedających się gier strategicznych wszech czasów, mimo decyzji o podziale tytułu na trzy oferowane osobno części. Dziś ta gra to przede wszystkim esport. Nawet jeśli nie stanowi ona najbardziej popularnej dyscypliny na turniejach sportów elektronicznych, to jednak jest na nich nieprzerwanie obecna. Gracze tworzą społeczność, która wciąż pozostaje wierna swojej grze, co przecież jest najważniejszą miarą popularności tego typu produkcji.

4. UFO: Enemy Unknown

Jeszcze starsza gra, bo swój debiut zaliczyła w 1993 roku. Powszechnie uzawana za arcydzieło komputerowych gier taktycznych. Seria łączy elementy gry ekonomicznej, taktycznej i strategicznej i uważana jest za rozwinięcie pomysłu z gry Laser Squad. Celem gracza jest takie dysponowanie zapleczem finansowym i kadrowym podległej mu grupy, by ta nie popadła w ruinę i była w stanie realizować kolejne zadania. Takie jak choćby wygrywanie bitew, w których kierujemy zwerbowanymi przez nas żołnierzami. Rozwiązania zaproponowane przez pierwszą część UFO zdefiniowały gatunek taktycznych gier turowych na kolejne lata.

3. StarCraft

Stary, ale jary. Ten tytuł zadebiutował w 1998 roku i do dziś ma tysiące, a może nawet i miliony fanów. Firma Blizzard zrewolucjonizowała gatunek strategii czasu rzeczywistego. Gra oferowała trzy kampanie w trybie dla jednego gracza, po jednej dla każdej z ras. Przedstawiona historia była konkretną, dobrze osadzoną opowieścią, prezentowaną z rozmachem godnym największych dzieł science fiction. Rozgrywka wciągała na długi godziny i dni. Każdą z ras grało się zupełnie inaczej. Kluczem do zwycięstwa, zwłaszcza w starciu z innym żywym graczem, była więc znajomość mocnych i słabych stron przeciwnika oraz przemyślana strategia. Serwery firmy w mgnieniu oka zapełniły się graczami.

Starcraft, UFO, Warcraft, Heroes

2. Heroes of Might and Magic III

Kultowa, legendarna – można by pisać i mówić o tej grze wiele. Heroes III to kawał historii i kultury, to gra na której wychowały się miliony graczy na całym świecie. Trzecia część oferuje prawdopodobnie najlepszą w historii rozgrywkę turową. Fantastyczne połączenie zarządzania miastem z taktycznymi starciami i rozwojem bohaterów wciąga niewiarygodnie mocno. Zalety? Całe mnóstwo! Proste zasady rozgrywki w połączeniu z ogromną różnorodnością dostępnych miast i postaci powodują, że gra oferuje niemal nieskończone możliwości strategiczne i taktyczne. Widać to zwłaszcza w rozgrywce wieloosobowej, która praktycznie zawsze wygląda inaczej i ewoluuje wraz z tym, jak uczą się sami gracze. Zwiedzanie nowych terenów, zbieranie i stawianie nowych budynków – to wszystko ma swój klimat i sprawia ogromną satysfakcję. Gra była szczytowym osiągnięciem serii, było też jej ostatnią częścią. Pomimo genialnego modelu rozgrywki żadna z następnych części nie powtórzyła już spektakularnego sukcesu „trójki”.

1. Warcraft III

2002 rok, czyli początek nowego wieku. Wtedy pojawia się gigant. Blizzard Entertainment to król gier strategicznych i najlepszy producent. W trzeciej części gry mieliśmy cztery grywalne rasy z których każda była zupełnie inna. W każdej z nich występowali też potężni bohaterowie, którzy siali spustoszenie na coraz większą skalę, dzięki kolejnym zdobytym umiejętnościom. 17 lat temu Blizzard po raz pierwszy pokazał, że gry mogą swoim rozmachem dorównać, a nawet przebić największe filmowe produkcje. Do tego dochodzi multiplayer, który był fundamentem dzisiejszego esportu.


Esport ma swoje legendy. Ranking najpopularniejszych gier

Esport zyskuje na popularności, co pokazują ostatnie lata, w których ta dziedzina znacznie zwiększyła swoją wartość i stała się bardziej masowa. Przybywa możliwości i przybywa gier, jednak gracze oraz fani wciąż mają swoje ulubione tytuły. Przedstawiamy nasz subiektywny ranking gier esportowych.

StarCraft II: Wings of Liberty

Debiut tej strategii czasu rzeczywistego miał miejsce w 2010 roku. Lata lecą, ale kolejna część serii StarCraft ma się dobrze. Z całą pewnością ze względu na grywalność. Esportowi gracze muszą wykazać się zdolnościami taktycznymi, odpowiednim reagowaniem na sytuacje na ekranie, a także zręcznością. Zarządzanie licznymi jednostkami wymaga wyjątkowo szybkich reakcji. Ze względu na to rozgrywki są naprawdę widowiskowe, jak na przedstawiciela klasycznych RTSów, czyli gatunku, który zazwyczaj ma swoje inne zalety.

Hearthstone

Pierwotnie gra nazywała Hearthstone: Heroes of Warcraft. To kolekcjonerska gra karciana wyprodukowana i wydana przez Blizzard Entertainment, której premiera na komputery osobiste z systemem Windows i Macintosh odbyła się w 2014 roku. Potencjał esportowy był od samej premiery duży i tak też się stało. Atutów było i jest wiele. Proste zasady, ładna oprawa graficzna, oraz zaplecze w postaci bohaterów i jednostki z niezwykle popularnego świata Warcrafta. Gra jest regularnie rozwijana o nową zawartość, wśród której znaleźć można zarówno treści dla amatorskich gracz, jak i nowe, potężne karty, które niejednokrotnie potrafią wywrócić na głowę całą scenę esportową skupioną wokół tej produkcji.

Overwatch

To strzelanka pierwszoosobowa także stworzona przez Blizzard Entertainment na platformy PC, PlayStation 4 oraz Xbox One. Jest to stosunkowo “młoda” gra, bo jej premiera miała miejsce w 2016 roku. Pomysł na grę jest bardzo prosty i rozrywkowy. Wybieramy kogoś spośród dostępnych bohaterów o różnych umiejętnościach i bierzemy udział w walkach na zamkniętych arenach. Overwatch wyróżnia się na tle innych, podobnych gier tym, że producenci zadbali o wszelkie detale i stworzyli niezwykle dopracowany graficznie oraz grywalny tytułu, który dobrze odnalazł się w świecie esportu.

LoL, CS GO, Dota 2, Starcraft - legendy esportu

Counter-Strike: Global Offensive

W 2012 roku mieliśmy piłkarskie Mistrzostwa Europy, a świat gier dostał świetną grę, wieloosobową strzelankę. Została ona tworzona oraz wydana przez Valve Corporation i Hidden Path Entertainment, które już wcześniej pracowały nad Counter-Strike: Source. W CS:GO do walki stają dwie drużyny: terroryści oraz antyterroryści. Zadaniem każdej z nich jest eliminacja drużyny przeciwnej lub wykonanie określonego zadania. Esportowe rozgrywki CS mogą śledzić nawet osoby niemające zbyt wielkiego doświadczenia z grami. Nie da się również ukryć, że oglądanie meczów rozgrywanych przez profesjonalne zespoły potrafi trzymać w napięciu, zwłaszcza w końcowych minutach potyczek.

Dota 2

Powszechnie uważana za kluczową z gatunku MOBA. Początkowo Dota była tylko modyfikacją do Warcraft 3, ale jej ranga szybko urosła. Jej następca – Dota 2 – w cuglach zdobyła światowy rynek, stając się jedną z najbardziej dochodowych gier. W puli nagród wszystkich turniejów znalazło się blisko 86 milionów dolarów. Warto wspomnieć, że kilkudziesięciu najlepszych profesjonalnych esportowców to właśnie gracze Doty 2. Mecze esportowe łączą w sobie taktykę, dynamikę i sporo efektownych zagrywek.

League of Legends

Ta gra ma już 10 lat i od dekady nie traci na popularności i wartości. LoL łączy w sobie elementy RTS i RPG. Dwie drużyny walczą na różnych polach bitew i w wielu trybach. Dzięki wciąż rozszerzającej się liście bohaterów i częstym aktualizacjom, League of Legends zapewnia radość z gry graczom na różnym poziomie. Nie może więc dziwić, że gra posiada największą liczbę aktywnych użytkowników, a każdego dnia na całym świecie organizowane są liczne turnieje z nagrodami. Najlepsi zawodnicy cieszą się sławą i popularnością. Streamy z esportowych potyczek LoL oglądają miliony widzów. Przykład? Finał mistrzostw świata w 2016 roku przyciągnął uwagę 60 mln osób!